لوازم آرایشی و زیبایی

   

  دکتر اکبر قندی

 محصولات آرایشی رنگی Colored Facial Cosmatic نقش مهمی در نگهداری سلامت و زیبائی پوست دارند وجهت پوشانندگی ( پوشش دهی) و یگنواخت کردن پوست صورت به خصوص در افرادی که مشکلات پوستی ارثی یا اکتسابی ( ضایعات در اثر ضربه یا جراحی) دارند مصرف می گردد.
     بهتر است قبل از مصرف لوازم آرایشی، پوست صورت تمیز گردد. ابتدا از کرم روز یا مرطوب کننده و یا از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده گردد. همچنین برای پاک کردن آرایش از تمیز کننده های روغنی و سپس از تونر Astringent  استفاده گردد.

 کرم پودر Facial Foundation
 یک مرطوب کننده رنگی پوشاننده برای چند ساعت می باشد که با رنگهای متنوع برای رنگین کردن پوستهای روشن یا تیره ساخته شده است. کرم پودر در بعضی مواقع نقش مهمی در پوشش دهی بعضی از ضایعات پوستی و در نتیجه کمک به در مان بیماریهای پوستی می نماید. مصرف نوع مایع (Liquid) آن آسانتر می باشد. با نوک انگشت فوندیشن به تمام صورت مالیده می شود فوندانشن به ندرت سبب درماتیت تحریکی یا آلرژیک می شود. بعضی از کرم پودر ها بر چسب (( مناسب برای پوستهای حساس)) را ندارند. بهتر است قبل از استفاده از کرم پودر از کرم ضدآفتاب با فاکتور محافظتی مناسب (SPF) بیشتر از 15 استفاده شود. زیرا کرم پودر ها فاکتور محافظتی کمی دارند.فرمولاسیون:  کرم پودر با چهار نوع پایه در بازار موجود هستند.
      1- کرم پودر با پایه روغنی (کرم دار) Oil-Based محلول آب در روغن حاوی رنگدانه های معلق در روغن ( روغن معدنی - لانولین الکل - روغن نباتی مثل روغن هسته انگور - کنجد - نارگیل) و استر های سنتتیک. این فراورده به آسانی برای پوستهای خشک مصرف می شود و تا پنج دقیقه بعد از مصرف بر روی پوست می نشیند.
     2- کرم پودر با پایه آبکی (هیدراته) -Water Based ترکیبات آن مقداری روغن در آب می باشد و برای انواع پوستهای قابل استفاده می باشد.
    3- کرم پودر فاقد چربی (فلوئید) Oil Free فاقد روغنهای حیوانی ، گیاهی و معدنی می باشد و حاوی سیلیکون (دیمتیکون یا سیکلومتیکون) می باشد.

 
رژلب Lip Stick
لب ها چهارچوبی است که دندانهای سفید در آن قرار گرفته اند. رژ لب جهت تزئین لب ها استفاده می گردد. رژ لب مخلوطی است از موم - چربی (روغن نباتی هیدراته) و رنگدانه (نمکهای آلومنیم، کلسیم و باریم).
رژلب ها جدیدتر حاوی پلیمرهایی با پوشانندگی طولانی می باشند و اثرات واترپروف (ضد آب) دارند. نوع کرمی حاوی موم و مقدار بیشتری روغن می باشد. رژلب ممکنست سبب التهاب لب شود. ترکیبات رژلب مانند روغن کرچک ممکنست سبب حساسیت تماسی آلرژیک شود. وجود ائوزین در رژلب های قرمز رنگ و همچنین افزودنی های محافظ به رژلب، در افراد حساس ممکنست سبب حساسیت شود.

 سایه چشم Eye Shadows
شبیه رژ گونه می باشد که برای زیبائی بالای چشم استفاده می شود.  ممکنست سبب حساسیت تماسی یا آلرژیک و یا عفونت چشمی گردد. حاوی تالک - کائولن - اکسید آهن - دی اکسید تیتانیم است و برای درخشندگی آن از املاح فلزات استفاده می شود.
ریمل Aascara
ریمل بیشترین مصرف را برای آرایش چشم دارد. ریمل برای تیره کردن و ضخیم تر کردن مژه استفاده می شود. ریمل دارای انواع مختلف و به رنگهای مختلف سیاه - قهوه ای و آبی سیر می باشد. انواع مدرن ریمل به شکل لیکوئید در بازار موجود است.
ریمل با پایه آبکی: حاوی موم و رنگدانه (اکسید آهن و کرم و دی اکسید تیتانیم) و رزین می باشد. بهتر است از رنگهای گیاهی استفاده گردد. این محصول به صورت روغن در آب میباشد. ممکنست به علت داشتن مواد نگهدارنده در افراد مستعد واکنش آلرژیک ایجاد شود. این نوع ریمل با آب تمیز می شود ...

 

 


 

دیمتیکون کمادوژنیک - آکنه ژنیک نبوده و هیپوآلرژیک می باشد و مناسب برای پوستهای چرب می باشد.
    4- کرم پودر بدون آب Water-Free به صورت کرم 
مخلوطی از روغن و موم با مقدار زیادی رنگدانه ( دی اکسید تیتانیم - اکسید آهن و غیره ) که واترپروف (ضد آب) می باشد و برای کسانی که به پوشاننده صورت برای مدت طولانی نیازمند هستند و همچنین برای گریم صورت و یا برای پوشانندگی درمانی مانند پوشانیدن اسکارهای صورت مصرف می شود.

پودر های صورت Facial Powders
برای پوشاندن معایب رنگ چهره، کنترل چربی و تعریق پوست مصرف میگردد. بعد از یک مرطوب کننده و یا کرم پودر مایع مورد استفاده قرار می گردد. بسته بندی آن به صورت پنکیک Compact Powder  می باشد.
فرمولاسیون حاوی تالک - دی اکسید تیتانیم - کائولن Kaolin - ترکیبات منیزیم و روی - نشاسته برنج به همراه رنگدانه های پوشاننده پوست مانند اکسید آهن می باشد. پودر صورت برای کسانیکه به پوست صورت براق یا روشن علاقمند هستند مناسب نمی باشد، چون باعث جذب چربی کرم پودر می شود و همچنین برای پوستهای خشک مناسب نیست ولی برای پوستهای حساس توصیه میشود چون حساسیت تحریکی یا تماسی با آن کمتر مشاهده میشود. کسانیکه آسم یا رینیت وازوموتور دارند نبایستی از پودر صورت استفاده نمایند.

 رژ گونه Facial Blushes
 پودری است برای افزایش رنگ گونه ها (گلگون یا قرمز کردن) طراحی شده است. در کسانیکه پوست صورت حساس دارند  ممکن است سب تحریک پوست شود. شبیه کرم پودر بدون آب می باشد که اثر پوشانندگی داشته و باعث جذب چربی پوست میشودبسته بندی آن نیز مانند پنکیک می باشد به  رنگ قرمز تا صورتی و نارنجی تا قهوه ای. حاوی موم - روغن معدنی - دی اکسید تیتانیمکهرنگدانه هایروشن کننده به آن افزوده شده است.

/ 0 نظر / 64 بازدید