تامین سرمایه؛ مهم‌ترین مشکل تولیدکنندگان حوزه گیاهان دارویی

دکتر حسین جهانگیر - کارآفرین برتر دومین جشنواره ملی گیاهان دارویی، طب‌سنتی و فرآورده‌های طبیعی ایران

 تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۱۴

ظرفیت‌های طبیعی و معدنی از مهم‌ترین بسترهای موثر برای افزایش تولید، اشتغال و توسعه صادرات است که در این میان به دلیل برخورداری ایران از اقلیم مناسب و همچنین دانش کهن در حوزه گیاهان دارویی، می‌تواند به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان این حوزه تبدیل شود و حجم بزرگی از تجارت جهانی در این بخش را به خود اختصاص دهد. مستندات علمی حاکی از آن است که ۸۰۰۰ گونه گیاهی در کشور ما وجود دارد و امروز هم ۷۵۰۰ گونه گیاهی شناخته شده است و از این تعداد ۲۳۰۰ گونه از گیاهان از خواص منحصربه‌فردی برخوردارند که می‌توان در صنایع دارویی، آرایشی، بهداشتی، ساخت مکمل‌های غذایی، انواع چاشنی و طعم‌دهنده‌های غذایی طبیعی از خواص این گروه از گیاهان استفاده کرد. صادرات در حوزه گیاهان دارویی حدود ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شده است که این مبلغ مجموع کل صادرات از زعفران و زرشک تا دیگر فرآورده‌های گیاهی را شامل می‌شود. امروزه در سطح دنیا استفاده از بسیاری از افزودنی‌های شیمیایی ممنوع شده است و به تدریج ترکیبات طبیعی جایگزین افزودنی‌های شیمیایی می‌شود. اگر هوشمندانه به این موضوع توجه کنیم، می‌توانیم بگوییم این مساله یک فرصت استثنایی برای ایجاد اشتغال است و ضرورت دارد در زمینه نیروی انسانی، مراکز و شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه گیاهان دارویی اقدامات گسترده‌تری انجام شود...
مهم‌ترین بخش و عامل اصلی استفاده از تولیدات دارویی، بهداشتی و آرایشی گیاهی در کشور، تامین سلامت با ریسک کمتر است زیرا عوارض و حتی تداخل عوارض بسیاری از داروهای شیمیایی سبب شده است که ذائقه و نگاه جامعه به سمت استفاده بیشتر از محصولاتی که بر پایه گیاهان دارویی استوار است، بیشتر شود.
بی‌شک وجود چنین شرایطی توسعه، کارآفرینی، ایجاد فرصت‌های جدید شغلی و برنامه‌ریزی مناسب برای مشارکت در ارتقای سهم ایران در بازارهای جهانی از طریق تقویت بنیان اقتصادی و تجارت شرکت‌های دانش‌بنیان را به دنبال دارد.
اما واقعیت این است که کسب و کار و تولید در حوزه گیاهان دارویی امروزه مانند سایر بخش‌های اقتصادی با مشکلات عدیده‌ای از جمله تامین مواداولیه، تامین سرمایه درگردش و فروش و صادرات دست به گریبان است.
واحدهای تولیدی فعال در زمینه گیاهان دارویی به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این حوزه با در نظر گرفتن شرایط خاص، برای فعالیت در این حوزه به برنامه‌ریزی و تدوین استراتژی می‌پردازند تا زمینه تقویت تولید و صادرات هرچه بیشتر محصولات خود را فراهم کنند اما این واحدها هم مانند دیگر بنگاه‌های اقتصادی، حتی باسابقه و مطرح در کشور، با چالش‌ها و کاستی‌هایی در این زمینه مواجه هستند.
بسیاری از واحدهای صادرات‌گرا و فعال در این حوزه توانسته‌اند با مدیریت علمی و خلاقانه خود به رفع موانع موجود در کسب و کارشان به‌ویژه تامین مواد اولیه، بهره‌گیری از دانش روز، استفاده از ایده‌های نو و غیره بپردازند اما سایه سنگین تامین سرمایه درگردش بسیاری از واحدهای تولیدی فعال در این حوزه به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا را با مشکلاتی مواجه کرده است.
به عنوان مثال زمانی که بانک‌های دولتی، تسهیلاتشان را با نرخ ۲۶ یا ۲۷ و بانک‌های خصوصی هم نرخ‌های ۲۸ تا ۳۰ درصد در اختیار مشتریان و کارآفرینان قرار می‌دهند، چگونه می‌توان به سودآوری و دوام این فعالیت‌ها اطمینان داشت؟
واقعیت این است که استفاده از تسهیلات بانکی در شرایطی که یک صنعت حداکثر ۳۰ درصد سودآوری داشته باشد، به صرفه خواهد بود وگرنه کارآفرین و تولید‌کننده در صورت استفاده از این تسهیلات، فقط باید کار کنند تا به بانک‌ها پول پرداخت
کنند.
توسعه ظرفیت‌های تولیدی و صادراتی به‌ویژه در بخش گیاهان دارویی کشور مانند دیگر بخش‌های اقتصادی نیازمند همکاری و هم‌افزایی بیشتر بانک‌ها با تولید‌کنندگان است.

منبع:

http://www.biznews.ir/vdcgzy9q.ak97y4prra.html

/ 1 نظر / 32 بازدید
احمدی

حمایت دولت از تولیدکنندگان در بخش گیاهان دارویی کمک به اشتغال زایی بیشتر ورساندن محصولات ارگانیک به دست جامعه است که خود حمایت از سلامتی وسالم زیستن مردم میباشد