کارخانه های خرمان و داروسازی دکتر جهانگیر مانند پژوهشکده هستند.

خرم آباد - خبرگزاری مهر: رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان گفت: پارک لرستان دارای 146 شرکت دانش بنیان و هسته فناور است ولی خیلی از آن ها کارایی مناسبی ندارند.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید یاراحمدی پیش از ظهر یکشنبه در مراسم تجلیل از نخبگان پارک علم و فناوری لرستان از وضعیت موجود در زمینه عدم استفاده درست از نیروهای نخبه در کشور ابراز نارضایتی کرد.

وی اظهار داشت: کنار زدن نخبگان روندی بوده که خیلی وقت است آغاز شده بطوریکه به افراد موفق کمتر توجه شده و آنها را رها می کنیم و به دنبال افراد ناموفق و موفق کردن آنها هستیم.

رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان بیان داشت: پارک لرستان دارای 146 شرکت دانش بنیان و هسته فناور است ولی خیلی از آن ها کارایی مناسبی ندارند.

یاراحمدی ضمن تشکر از مدیران عامل شرکت خرمان و شرکت داروسازی دکتر جهانگیر عنوان کرد: کارخانه این دو شرکت مانند پژوهشکده بوده و در حوزه ستادی به خوبی عمل می کنند و همچنین از نتایج کارهای علمی قوی در پژوهش های خود استفاده می کنند.

وی به برخی فعالیت های پارک علم و فناوری لرستان برای دستیابی به اهداف کلان اشاره کرد و گفت: عقد تفاهم نامه همکاری با شرکت بین المللی کوزا برای تولید پنج محصول با برند مشترک با شرکت داروسازی بهداشتی دکتر جهانگیر در پارک ازمیر ترکیه از جمله اقداماتی است که توسط پارک علم و فناوری لرستان انجام شده است.

رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان با بیان اینکه انجام کارهای بزرگ در لرستان بسیار سخت است یادآور شد: پارک علم و فناوری لرستان خود را مامور و موظف می داند که هرکاری که از دستش بر می آید را برای ارتقاء شرکت های فناور انجام دهد.

یاراحمدی اضافه کرد: برخی شرکت های دانش بنیان لرستانی در زمینه زیرساخت های تجاری سازی خوب کار می کنند و شرکت گیاه دارویی ماداکتو نیز علیرغم نوپا بودن یکی از شرکت های موفق در پارک علم و فناوری لرستان است.

کپی برداری از ایده های مختلف توسط برخی شرکت های دانش بنیان

علی صالح نیا مدیر عامل شرکت خرمان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه انجام کارهای کوچک در شرکت های دانش بنیان معنا ندارد تصریح کرد: همه کسانیکه وارد کارهای فناورانه می شوند بایستی به فکر حل مشکلی از مشکلات مردم و نه به فکر حل مشکلات شخصی خود باشند.

وی به سابقه کارهای پژوهشی خود اشاره کرد و بیان داشت: مباحثی که در شرکت خرمان مطرح و دنبال می شود جهانی و بین المللی بوده که در سطح استان نیستند و نتیجه 20 سال تحقیقات در زمینه های مختلف منجر به شکل گیری مقالات و پایان نامه های متعددی شده است.

صالح نیا با بیان اینکه در بحث های دانش بنیان و فناورانه بایستی مسائل و مشکلات کشور را پیگیری کرد افزود: از آنجا که ذی نفعان اصلی دانش افراد بشر هستند لذا بایستی علم را برای رفع نیاز و کارهای خدماتی انجام داد و پس از به چالش کشاندن مشکلات بایستی در مورد آنها تحقیق کرد تا به نتیجه برسند.

وی با اشاره به اینکه ما لرها توانایی کسب رتبه برتر در میان پارک های علم و فناوری کشور را داریم یادآور شد: در پارک های علم و فناوری سراسر کشور بایستی علومی را فناوری و فرآوری کرد که نتیجه آن خدمت به مردم باشد.

صالح نیا به روند کپی برداری از ایده های مختلف توسط برخی شرکت های دانش بنیان انتقاد کرد و در اینباره افزود: وجود این شرکت ها در واقع وقت پارک های علم و فناوری را می گیرد چرا که کپی برداری دانش نیست و در شرکت های دانش بنیان بایستی فکری نو را ایجاد کرد.

بازار بدلکاری در شرکت های دانش بنیان زیاد شده است

وی با بیان اینکه بازار بدلکاری در شرکت های دانش بنیان زیاد شده است گفت: متاسفانه در افکار و برنامه های شرکت های دانش بنیان بدل زیاد شده است و برخی شرکت ها به جای اینکه مدلی را ارائه بدهند بدل ارائه می دهند و به صرف اینکه شنیده اند پارک علم و فناوری پول خوب می دهد وارد این عرصه شده اند.

مدیر عامل شرکت خرمان بر لزوم شناسایی شرکت های دانش بنیان کپی بردار و بدلکار تاکید کرد و بیان داشت: لازم است تمامی شرکت های دانش بنیان مدل های خود را در شکلهای بزرگ و کوچک ارائه دهند و همچنین وجود دو کار در شکل و محتوای بزرگ بهتر از 100 کار کوچک و بی ارزش است.

صالح نیا به برخی فعالیت های شرکت خرمان اشاره کرد و اظهار داشت: حذف آنتی بیوتیک از مرغ یکی از اقدامات اساسی این شرکت بوده است و بدنبال شناسایی گیاهان قرن هستیم و این موضوع در دستور کار قرار دارد.

مدیر عامل شرکت داروسازی بهداشتی دکتر جهانگیر نیز به برخی محصولات این شرکت اشاره کرد و گفت: تولید اسپری دهان برای استفاده از بیماران سرطانی که به نوعی سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده و همچنین یک لوسیون شستشوی صورت و دو کرم برای پوستهای خشک و حساس از محصولات اخیر این کارخانه است.

دکتر جهانگیری افزود: شرکت داروسازی بهداشتی دکتر جهانگیر با 200 اشتغال مستقیم و حدود هزار اشتغال غیر مستقیم در حال فعالیت است.

بنابر این گزارش در پایان این جلسه از مدیر عامل شرکت داروسازی بهداشتی دکتر جهانگیر و علی صالح نیا مدیر عامل شرکت خرمان تقدیر شد.

/ 0 نظر / 171 بازدید