محصولات پوستی طبیعی روز به روز محبوب تر می شوند و صحبت از محصولات بدون پارابن و مضرات پارابن ها روز به روز در حال افزایش است. اما پارابن چیست و چرا ما باید از محصولات بدون پارابن استفاده نماییم؟

پارابن چیست؟

 پارابن ها گروهی از محصولات شیمیایی هستند که از اسید( benzoic acid ) مشتق می شود. پارابن ها به دلیل خواص آنتی باکتریایی و جلوگیری از رشد باکتری ها در گروه مواد نگهدارنده طبقه بندی می شوند. پارابن ها درجهت افزایش طول عمر محصولات آرایشی بهداشتی و غذایی از حدود 50 سال پیش به طور گسترده در محصولات مختلف استفاده گردیده است. قیمت نسبتا ارزان این گونه مواد و تاثیر عالی در جلوگیری از فساد محصولات باعث شده است که اکثر تولید کنندگان دنیا اقدام به استفاده گسترده از آن بنمایند.

در سالهای اخیر تحقیقات مفصلی در مورد نگهدارنده های مواد شیمیایی از جمله پارابن ها صورت گرفته است. بر اساس این مطالعات، پارابن ها در ایجاد مسمومیت های سلولی و تشکیل غدد سرطانی نقش ایفا می کنند.

چرا پارابن ها برای بدن انسان خطرناک هستند؟

پارابن ها بطور کلی برای بدن انسان و پوست مضر هستند. آنها می توانند از طرق مختلف باعث پیدایش بیماری های گوناگونی در انسان شوند. از سوزش و التهابات پوستی گرفته تا ابتلا به سرطان و بیماری های صعب العلاج. درماتیت ، روزاسه  و واکنش های حساسیتی از دیگر مضرات پارابن ها در بدن انسان می باشد.

بر پایه یافته های تحقیقاتی که اخیرا در انگلستان صورت گرفته است، آثاری از پارابن ها در تومورهای سرطان سینه پیدا شده است که نشان از امکان انباشتگی آنها در بدن انسان دارد و سبب افزایش ریسک استفاده از این محصولات می گردد.

پارابن ها در محصولات بهداشتی آرایشی

پارابن ها در بیش از 80% محصولات آرایشی و بهداشتی دنیا وجود دارند. همانطور که گفته شد قیمت ارزان و عملکرد فوق العاده آنها در جلوگیری از رشد باکتری ها و افزایش زمان مصرف این گونه کالاها، سبب شده است که شرکتهای بسیاری از این ماده در محصولات خود استفاده نمایند.

استفاده از محصولات بدون پارابن (paraben free) مزایای بسیاری برای مصرف کننده خواهد داشت. در واقع دلیل استفاده از محصولات پوستی، افزایش سلامت پوست و درمان بیماری های پوستی می باشد. این گونه محصولات به گونه ای فرموله می گردند که قادر به نفوذ در لایه های زیرین پوست می باشند. حال آنکه مواد شیمیایی مضر از قبیل پارابن ها نیز همراه آنها جذب شده وباعث ایجاد بیماری های پوستی و سرطان در بدن می شوند.

تولید محصولات بدون پارابن (paraben free) به مراتب هزینه بیشتری را به تولید کنندگان تحمیل می نماید، اما در دراز مدت باعث افزایش رضایتمندی مشتریان و کاهش ریسک ابتلا به بیماری های صعب العلاج می گردد.

پارابن ها و استروژن

پارابن ها در افزایش ترشح هورمون استروژن (estrogen) موثر می باشد. افزایش ترشح این هورمون باعث کاهش در تعداد اسپرم ها و افزایش ناباروری در آقایان می شود و در دراز مدت می تواند باعث کاهش علائم مردانگی در آقایان گردد. تحقیقات حاکی از آن است که مواد شیمیایی مضر مانند پارابن ها که از طریق پوست بانوان باردار جذب می شود، باعث تاثیر منفی بر جنین  در رحم مادر می گردد. به طور کلی پارابن ها باعث افزایش عملکرد هورمون استروژن در بدن می شود.

آیا جایگزین طبیعی برای پارابن ها وجود دارد؟

  مواد نگهدارنده بسیاری در صنعت آرایشی و بهداشتی استفاده می گردد که می تواند خواص آنتی میکروبیال مشابه پارابن ها داشته باشد اما عوارض جانبی پارابن ها را نداشته باشد. عصاره دانه گریپ فروت یک نگهدارنده طبیعی و بدون خطر جهت استفاده در محصولات آرایشی و بهداشتی می باشد.

 امروزه شرکت های زیادی در دنیا روی به تولید محصولات بدون پارابن آورده اند.اما به دلیل قیمت تمام شده بالاتر نسبت به محصولات مشابه ، از استقبال کمتری در بازار برخوردار هستند. با افزایش سطح دانش عمومی در جامعه می توان به آینده امیدوار بود تا استفاده از پارابن در کلیه محصولات به کلی ممنوع گردد.

منبع:

http://andria.ir