در این بخش بصورت کامل می توانید جنس مو را اعم از معمولی، چرب، خشک و آسیب دیده را تشخیص دهید و بهترین و مناسب ترین شامپو را برای موی سر خود انتخاب کنید.

همچنین در این مقاله با ویژگی های موی معمولی، موهای چرب، موهای خشک و موهای آسیب دیده آشنا می شوید.

موی معمولی:

     بهترین نوع مو است و هنگام لمس کردن نرم و انعطاف پذیر است. در اغلب اوقات براق و درخشنده بوده و حالت مات و کدر ندارد. مو معمولی نه چرب است نه خشک و اغلب اوقات با حفظ حالت خود زیباو سالم به نظرمی رسد. روی مو شوره و در پوست سر قرمزی و خارش وجود ندارد و به آسانی شانه می شود.

     برای نگهداری این نوع مو بهتر است از شامپوهای مناسب برای موهای معمولی استفاده شود و به صورت یک روز درمیان شستشوی مو صورت پذیرد.

موهای چرب:

     موی چرب در ظاهر براق به نظر می رسد اما پس از مدتی به علت وجود چربی زیاد رسوبات چربی بر روی مو جمع می شود و ظاهر مات و کدری به موها می دهد. در بعضی موارد هنگام شانه زدنشوره های چرب بر روی مو دیده می شود و چربی ممکن است حتی باعث بروز خارش پوست نیز بشود. در این نوع مو به علت وجود چربی موها حالت نمی گیرد و حجم مو کم می شود بیشتر افرادی که موی چرب دارند معتقدند که پس از شامپو کردن موها به سرعت کمتر از ۱۲ ساعت بعد از شستشو چرب می شود.

     برای نگهداری از موی چرب بهتر است ازشامپوهای مخصوص موی چرب استفاده شود و برای افزایش تاثیر پاک کنندگی شامپو باید به مدت ۱ تا ۳ دقیقه کف ماندگار ایجاد کرده و سپس با آب ۴۰ تا ۴۵ درجه سانتیگراد آبکشی نمود.

موی خشک:

     موی خشک کدر به نظر میرسد و هنگام لمس کردن خشک و خشن است این نوع مو به سختی شانه می شود و در معرض گره خوردن و یا موخوره می باشد. موی خشک ظاهر شفاف و خوش حالتی ندارد و در اغلب موارد دارای فرریز (وز) می باشد.

     برای این نوع از موها نیز شامپو و نرم کننده مخصوص موهای خشک توصیه می شود تعداد دفعات شستشو به حداقل کاهش یابد و اکیدا از شستشو با آب داغ پرهیز شود ضمنا از حجم مناسب شامپو در هنگام شستشو استفاده شود .استفاده از شامپو های کرمی و یا روغنها و کرمهای تقویت کننده مو برای موهای خشک توصیه می شود.

موی آسیب دیده:

     بیشتر موهایی که تحت اعمال شیمیایی وفیزیکی قرار می گیرند دچار صدماتی می شوند از آنها به عنوان موی آسیب دیده نام برده می شود. از عوامل آسیب رسان به مو می توان از موارد زیر نام برد:

  • رنگ کردن مکرر مو (توصیه می شود حداقل ۴ هفته فاصله بین هر بار رنگ کردن مو وجود داشته باشد)
  • فرکردن موها
  • دکلره کردن موها ، مش و های لایت
  • سشوارکردن مو با حرارت بالا
  • برس زدن بیش از حد مو به خصوص با شانه های پلاستیکی
  • قرارگرفتن در معرض اشعه آفتاب در زمان طولانی
  • دستکاری کردن مو توسط خود فرد

جهت شناسایی و شناخت نوع موهای خود، به حمام رفته و به خوبی موهای خود را شستشو دهید. موهای خود را در یک حوله بپیچید و با فشار آهسته دست روی حوله موها را خشک کنید. موها و کف سر را به هیچ وجه ماساژ ندهید. پس از چهل و هشت ساعت قسمتی از موهای فرق سر را کنار زده و با نوک انگشت بر روی پوست سر بکشید . بعد انگشت را دقیقاً بررسی کنید.

 

۱٫ موهای چرب:

اگر نوک انگشت کاملاً چرب و براق شده باشد در این صورت پوست سر شما چرب است و شما باید از شامپوهایی که برای موهای چرب در بازار و داروخانه ها موجود است استفاده کنید.

 

۲٫ موهای خشک:

در حالت دوم انگشت نه تنها چرب و براق نمی شود بلکه زبری در زیر انگشت حس می شود که در این صورت مو خشک به حساب می آید. اگر دارای موهای خشک هستید از شامپوهایی که برای موهای خشک ساخته شده اند استفاده کنید.

 

۳٫ موهای نرمال و طبیعی:

در حالت دیگر در پوست انگشتان چیزی حس نمی کنید. در این حالت موها نرمال و طبیعی هستند. در صورتی که دارای چنین مویی هستید می توانید از شامپوهای معمولی استفاده کنید.

 

استفاده از شامپو بر اساس جنس مو امری مهم بشمار می آید با آموخته هایتان می توانید نوع شامپو را برای پوست سر و مویتان انتخاب کنید. بر روی اکثر شامپوها ذکر شده است: برای موهای چرب، خشک و یا معمولی.

 

به طور کلیدی می توان ویژگی های موها را به صورت زیر خلاصه کرد:

ویژگی های موی معمولی:

۱- براق و درخشنده هستند و حالت مات یا کدر را ندارند.

۲- اگر با دست لمس کنید٬ حالت نرم و انعطاف پذیر دارند.

۳- موها دارای کمی چربی هستند.

۴- هنگام برس زدن موها درهم گیر نمی کنند.

۵- اگر یک دسته مو را بلند کنیم٬ فورا سر جای خود نمی افتد و حالت شل ندارد ٬بلکه به آهستگی به جای خود برمی گردد.

 

ویژگی های موی چرب:

۱- موها تا چند ساعت بعد از شستسو وضعیت عادی دارند ولی بعد از مدتی مو ها به هم می چسبد.این فاصله زمانی بستگی به شدت چربی پوست دارد.

۲- به خاطرآغشته بودن موها به چربی٬ اگر موها رابلند کنیم به سرعت سر جای خود می افتند.

۳- موها به خوبی شانه نمی شوند .

۴- خارش سر معمولا وجود دارد.

۵- در موارد شدید پوست سر قرمز می شود و دچار جوش های خارش دار همراه با پوسته های چرب و اغلب زرد رنگ می شود.

برای درمان موهای چرب من فقط شستسوی بیشتر موها ٬و همچنین استفاده از شامپوهای مخصوص موهای چرب پیشنهاد کنم و در موارد بیشتر فرد باید به پزشک مراجعه کند.

  ویژگی های موی خشک:

۱- موهای خشک حالت مات و بدون درخشندگی را دارند.

۲- در لمس حالت زبر و غیر قابل انعطاف دارند.

۳- هنگام برس زدن خوب حالت نمی گیرد و به صورت وز وز و سیخ در می آید.

۴- در صورتی که موها بلند باشد داخل هم گیر می کند٬ و به راحتی نمی توان آن ها را برس زد.

۵- اگر موها را از نظر استحکام آزمایش کنیم ٬حالت شکننده دارند و با کشش اندکی می شکند.

برای درمان موهای خشک ٬از شامپوهای ملایم مثل شامپو بچه و پس از شامپوزدن ٬از نرم کننده مو استفاده کنید.

از لوسیون های نرم کننده مو٬ و از روغن های گیاهی برای نرم کردن موها استفاده کنید.

 

 ویژگی های موی مختلط:

۱- این نوع مو دارای هر دو حالت چرب و خشک است٬ و بیشتر در خانم هایی که موهای بلند دارند دیده می شود.

۲- این افراد در واقع دارای پوست سر چرب هستند.

۳- در این افراد قسمتی از موها٬ که نزدیک پوست سر قرار دارد چرب می باشد٬ اما به تدریج که به انتهای مو نزدیک می شویم موها خشک و خشک تر می شود به طوری که بعضی اوقات دچار موخوره٬ یعنی چند شاخه شدن نوک موها نیز می شود.

روش برخورد با موهای مختلط ٬ نیاز به دقت و آگاهی زیاد دارد.چون چربی در پوست سر ایجاب می کند که دفعات شست و شو زیادتر شود و از سوی دیگر خشکی انتهای موها با شست وشو ی مکرر ضرر دارد.

برای شستشوی پوست سر و موهای نزدیک آن از یک شامپوی مخصوص موهای چرب و یا ضد شوره استفاده کنید و اجازه دهید٬ کف آن چند دقیقه ای باقی بماند و سعی کنید که٬ قسمت های انتهایی موها کمتر شسته شود.

بعد از شامپو زدن مقداری نرم کننده مو به کف دست می ریزیم ٬ و آن را روی قسمت های خشک موها می مالیم و پس از چند دقیقه موها راآبکشی می کنیم.

 منبع:

www.hidoctor.ir